XIV Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej

XIV Forum Pomp Ciepła – branżowe otwarcie sezonu 2021!
XIV Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej 2021 już za nami! W tym roku wydarzenie odbyło się wyjątkowo w formie online. O czym rozmawialiśmy? Kto nas odwiedził? Zapraszamy na relację!

XIV Forum Pomp Ciepła odbyło się 9.03.2021 roku, a rozpoczęło je wystąpienie Ireneusza Zyski – Sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Przedstawiciel rządu przedstawił perspektywy rozwoju pomp ciepła oraz OZE w Polsce. Minister podkreślił, że w ciągu najbliższych 4-5 lat tj. od 2025 r. rynek powinien ukierunkować się na instalacje pomp ciepła czy też ogrzewnictwa opartego o energię elektryczną. Ireneusz Zyska powiedział, że rząd przewiduje dwa scenariusze rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce do 2030 r. Pierwszy przewiduje, że za 10 lat w Polsce będzie zainstalowanych łącznie ponad 1 mln pomp ciepła. Scenariusz optymistyczny zakłada instalację nawet 2 mln pomp ciepła.

Po Wiceministrze Klimatu, ze studiem połączył się Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. Przedstawiciel NFOŚiGW podkreślił, że fundusz wraz z wojewódzkimi jednostkami oraz Bankiem Ochrony Środowiska jest na stałe obecny w przedsięwzięciach z obszaru transformacji i efektywności energetycznej budownictwa. Artur Michalski w odpowiedzi na pytania słuchaczy Forum poinformował, że najprawdopodobniej dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach programu Mój Prąd będą dostępne dla tych, którzy zrealizowali projekt między naborami, jednak podkreślił, że nie jest to ostateczna informacja. Wprowadzenie rozwiązania zostanie potwierdzone w momencie ogłoszenia trzeciej edycji.

Po wystąpieniu Wiceprezesa NFOŚiGW, Paweł Lachman – Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Koordynator Porozumienia Branżowego Rzecz Efektywności Energetycznej POBE omówił rozwój rynku pomp ciepła na przestrzeni ostatnich lat. Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda w 2020 r. w Polsce wzrosła o 108%. Łącznie w 2020 roku sprzedano 42 tys. sztuk tych urządzeń. Cały rynek pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania wzrósł o około 77% w stosunku do 2019 r., a cały rynek pomp ciepła – o ok. 52%. W roku 2020 sprzedano ok. 56,5 tys. pomp ciepła łącznie z pompami ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Rynek, zmiany i inwestycje
Panel I: “Rynek, zmiany i inwestycje” rozpoczął ENERGETYCZNY TALK SHOW. Prowadzący: Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Bartłomiej Świderek – Manager ds. Rozwoju/Wiceprezes Zarządu w Globenergia Sp. z o.o. poświęcili kilka minut na gorące rozmowy o rynku pomp ciepła. Moderatorzy Forum rozmawiali o etyce firm wykonawczych, makdonaldyzacji pomp ciepła w Polsce oraz barierach rozwoju polskiego rynku. Następnie zostały przedstawione redakcyjne notowania cenowe.

Grzegorz Burek i Bartłomiej Świderek podczas XIV Forum Pomp Ciepła
Od początku 2021 roku obowiązują nowe Warunki Techniczne 2021, które stanowią spore wyzwanie dla rynku urządzeń grzewczych. W Panelu I zostały omówione wybory przed jakimi stają inwestorzy, którzy budują nowe domy. Następnie uwaga została poświęcona rozwojowi rynku pomp ciepła, a także zagrożeniom i korzyściom dla instalatorów.

Pompy ciepła to urządzenia przeznaczone nie tylko do nowych budynków. Doskonale sprawdzają się również w budynkach modernizowanych. W drugiej części Panelu I zostały omówione ekologiczne, powietrzne pompy ciepła dedykowane do kompleksowej termomodernizacji budynków. Na koniec uczestnicy mieli możliwość obejrzenia referencji z pompą ciepła.

W panelu wzięli udział Anna Będkowska z Redakcji Globenergia, Adam Minikowski z firmy Nibe, Piotr Kokoszka i Łukasz Matykiewicz z firmy Daikin, Maciej Ferdek z firmy Mitsubishi Electric oraz Sebastian Słabosz z firmy Fronius.

Prelegenci po swoich prezentacjach poświęcili czas, aby odpowiedzieć na pytania, które uczestnicy XIV Forum Pomp Ciepła zadawali na czacie.

Technologia i wyzwania
Panel II został poświęcony technologii i wyzwaniom na rynku pomp ciepła. Omówiono kontrowersyjne tematy, które stanowią świętą wojnę w branży grzewczej: dlaczego na rynku powietrznych pomp ciepła jest miejsce na splity i monobloki oraz kiedy pompa ciepła powinna zostać wyposażona w bufor.

W dalszej kolejności omówiono komercyjne zastosowanie pomp ciepła, modulację mocy, kompaktowość, technologię gorącego gazu oraz akustyczność.

Najczęściej stosowanym źródłem ciepła wspomagającym pracę pompy ciepła jest grzałka elektryczna – sporą chwilę poświęcono wyznaczaniu punktu biwalencyjnego, czyli punktu, w którym grzałka się włączy. Po tym została przedstawiona kompleksowość obsługi i oferowanych produktów na rynku pomp ciepła.

Na koniec, wciąż w kontekście techniki grzewczej uwaga została poświęcona Słońcu i zielonym gazom jako niedocenianym źródłom energii. Na koniec Panelu II poznaliśmy prognozę rozwoju rynku gruntowych pomp ciepła w świetle danych z Narodowego Archiwum Geologicznego.

W panelu wzięli udział: Dawid Pantera z firmy Viessmann, Robert Kałużny z firmy Panasonic, Adam Koniszewski z firmy Stiebel Eltron, Andrzej Oczoś z firmy Galmet, Paweł Kaproń z firmy Netsu S.A., Janusz Starościk ze Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych oraz Grzegorz Ryżyński z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prelegenci po swoich prezentacjach poświęcili czas, aby odpowiedzieć na pytania, które uczestnicy XIV Forum Pomp Ciepła zadawali na czacie.

XIV Forum Pomp Ciepła w liczbach
Na Forum Pomp Ciepła zarejestrowało się łącznie 1184 uczestników. 38% z nich stanowili instalatorzy, 9% – projektanci, 9% – przedstawiciele producentów, 8% – inwestorzy, 8% – przedstawiciele dystrybutorów oraz 28% – osoby, które nie określiły swojej działalności.

Podział uczestników zarejestrowanych na XIV Forum Pomp Ciepła
Zakończenie XIII Forum Pomp Ciepła
XIV Forum Pomp Ciepła już za nami. Zapraszamy na XV – jubileuszowe Forum Pomp Ciepła, które mamy nadzieję odbędzie się już tradycyjnie podczas Targów Enex w Kielcach.